Larsens kamin och bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 66 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 642 959 | 703 745 | 567 123 | 712 927 | 783 770 | 1 229 607 | 1 911 311 | 1 633 458 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 48 000 | 24 000 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 642 959 | 703 745 | 615 123 | 736 927 | 783 770 | 1 229 607 | 1 911 311 | 1 633 458 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 382 703 | 357 790 | 240 398 | 338 880 | 310 736 | 480 224 | 811 430 | 638 769 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 382 703 | 357 790 | 240 398 | 338 880 | 310 736 | 480 224 | 976 740 | 804 079 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 210 256 | 85 699 | 28 771 | 23 322 | 74 986 | 276 349 | 385 188 | 119 808 |
| Summa eget kapital | 260 256 | 345 955 | 374 725 | 398 047 | 473 034 | 749 383 | 934 571 | 829 379 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 644 371 | 3 954 971 | 2 813 637 | 2 790 329 | 3 412 179 | 4 790 672 | 5 495 958 | 4 386 390 |
| Rörelseresultat | 273 268 | 161 575 | 38 055 | 29 832 | 94 519 | 347 843 | 652 802 | 153 085 |
| Resultat före skatt | 273 268 | 110 691 | 36 947 | 29 506 | 94 512 | 347 466 | 487 349 | 152 584 |
| Årets resultat | 210 256 | 85 699 | 28 771 | 23 322 | 74 986 | 276 349 | 385 188 | 119 808 |
| Personalkostnader | 380 440 | 1 445 565 | 1 185 195 | 1 247 736 | 1 481 376 | 1 607 518 | 1 503 632 | 1 714 448 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 200 000 | 200 000 | 66 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Larsens kamin och bygg AB
Översikt
Larsens kamin och bygg AB (org.nr 559163-6062) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Billdal.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 386 390 kr, vilket är 20,2 % mindre än året innan (5 495 958 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 119 808 kr (2,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 462 130 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 633 458 kr och det egna kapitalet 829 379 kr (soliditet 50,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 66 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.