Lovisas Ponnystall ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 20 381 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 111 785 | 123 212 | 162 915 | 159 136 | 159 827 |
| Summa anläggningstillgångar | 117 600 | 166 600 | 203 400 | 172 000 | 94 600 |
| Summa tillgångar | 229 385 | 289 812 | 366 315 | 331 136 | 254 427 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 37 923 | 76 589 | 50 037 | 86 413 | 45 706 |
| Långfristiga skulder | 54 250 | 0 | 97 917 | 72 921 | 22 929 |
| Summa skulder | 92 173 | 76 589 | 147 954 | 159 334 | 68 635 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 71 914 | 76 010 | 5 138 | −46 559 | 13 991 |
| Summa eget kapital | 137 212 | 213 223 | 218 361 | 171 802 | 185 792 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 250 000 | 1 729 000 | 1 839 000 | 1 949 000 | 2 053 000 |
| Rörelseresultat | 94 765 | 104 571 | 12 463 | −37 447 | 20 754 |
| EBITDA | 130 565 | 161 571 | 85 663 | 39 953 | 98 154 |
| Resultat före skatt | 91 454 | 99 020 | 7 740 | −46 559 | 13 991 |
| Årets resultat | 71 914 | 76 010 | 5 138 | −46 559 | 13 991 |
| Personalkostnader | 430 981 | 733 169 | 863 011 | 952 066 | 728 998 |
| Avskrivningar | 35 800 | 57 000 | 73 200 | 77 400 | 77 400 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 20 381 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lovisas Ponnystall AB
Översikt
Lovisas Ponnystall AB (org.nr 559162-1981) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Degerfors. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 053 000 kr, vilket är 5,3 % mer än året innan (1 949 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 13 991 kr (0,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 684 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 254 427 kr och det egna kapitalet 185 792 kr (soliditet 73,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 20 381 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.