Anita Software Development ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 400 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 145 000 | 1 855 037 | 1 819 880 | 483 232 | 809 307 |
| Årets resultat | 432 837 | 542 127 | 646 635 | 229 817 | 253 286 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 921 164 | 1 378 664 | 1 072 292 | 1 032 183 | 1 159 943 |
| Summa skulder | 395 733 | 661 106 | 188 099 | 243 672 | 327 697 |
| Summa eget kapital | 525 431 | 717 558 | 884 193 | 788 511 | 832 246 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 350 000 | 480 000 | 325 500 | 209 550 | 322 400 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Anita Software Development AB
Översikt
Anita Software Development AB (org.nr 559161-5116) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 809 307 kr, vilket är 67,5 % mer än året innan (483 232 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 73,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 253 286 kr (31,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 809 307 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 159 943 kr och det egna kapitalet 832 246 kr (soliditet 71,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 400 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.