Opaque Solutions ABAktiv

559160-2486AktiebolagRegistrerat 2018LUND

Finansiell översikt

1 313 000 kr+72,1%
Omsättning 2025/26
+2,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 270 000 kr.

Historik
2025/26270 000 kr
2024/25100 000 kr
2022/23230 000 kr
2021/22200 000 kr
2020/21100 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 020 659594 832983 127914 009701 746809 1361 054 893
Summa anläggningstillgångar———————
Summa tillgångar1 020 659594 832983 127914 009701 746809 1361 054 893
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder620 843308 694490 539366 815354 058405 927414 110
Långfristiga skulder———————
Summa skulder620 843308 694490 539366 815354 058405 927414 110
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)268 940116 322306 450254 60530 49455 522337 574
Summa eget kapital399 816286 138492 588547 194347 688403 209640 783
Resultaträkning
Nettoomsättning1 106 000811 0001 237 0001 203 000889 000763 0001 313 000
Rörelseresultat342 162148 376386 377319 68637 09768 335424 987
Resultat före skatt342 162148 026386 042320 45938 13469 597425 119
Årets resultat268 940116 322306 450254 60530 49455 522337 574
Personalkostnader667 710532 799784 843816 900780 939628 737852 968
Avskrivningar———————
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning—100 000200 000230 000—100 000270 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Opaque Solutions AB

Översikt

Opaque Solutions AB (org.nr 559160-2486) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 313 000 kr, vilket är 72,1 % mer än året innan (763 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 337 574 kr (25,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 313 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 054 893 kr och det egna kapitalet 640 783 kr (soliditet 60,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 270 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.