JC Brandtätning ABAktiv

559160-0977AktiebolagRegistrerat 2018RONNEBY

Finansiell översikt

11 173 000 kr+49,9%
Omsättning 2021/22
+23,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2021/22
05 mn10 mn15 mn2018/192019/202020/212021/22

Nyckeltal

2021/22
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2018/192019/202020/212021/22
Sammanställning av årsredovisningar2019–2022
2018/192019/202020/212021/22
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar2 651 6072 782 9632 452 5283 902 750
Summa anläggningstillgångar1 352 9831 130 636630 417512 036
Summa tillgångar4 004 5903 913 5993 082 9454 414 786
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder2 230 3562 574 6332 122 7643 788 233
Långfristiga skulder1 110 000777 000417 00057 000
Summa skulder3 564 8263 424 1282 591 3003 896 769
Aktiekapital50 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)389 76449 7072 17526 372
Summa eget kapital439 764489 471491 645518 017
Resultaträkning
Nettoomsättning5 924 0007 382 0007 453 00011 173 000
Rörelseresultat787 192644 2801 156 7402 808 144
EBITDA1 099 209971 2801 443 7403 107 531
Resultat före skatt503 90063 1632 79142 879
Årets resultat389 76449 7072 17526 372
Personalkostnader2 687 3474 191 7524 261 7835 019 582
Avskrivningar312 017327 000287 000299 387
Övriga nyckeltal
Anställda99911
Föreslagen utdelning————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: JC Brandtätning AB

Översikt

JC Brandtätning AB (org.nr 559160-0977) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Ronneby. Bransch enligt SCB: rivning av hus och byggnader (SNI 43110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 11 173 000 kr, vilket är 49,9 % mer än året innan (7 453 000 kr). Från 2019 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2022). Årets resultat 2022 var en vinst på 26 372 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 11 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 1 015 727 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 4 414 786 kr och det egna kapitalet 518 017 kr (soliditet 11,7 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.