Solberga Måleri ABAktiv

559160-0902AktiebolagRegistrerat 2018LYRESTAD

Finansiell översikt

3 978 000 kr−11,6%
Omsättning 2024
−11,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2023–2024
02 mn4 mn6 mn20232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn20232024
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
20232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 324 5861 443 283
Summa anläggningstillgångar107 62563 466
Summa tillgångar1 432 2111 506 749
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder785 532677 576
Långfristiga skulder38 700292 646
Summa skulder920 5361 050 222
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)199 925144 852
Summa eget kapital511 675456 527
Resultaträkning
Nettoomsättning4 501 0003 978 000
Rörelseresultat331 865167 870
EBITDA372 545192 258
Resultat före skatt252 970184 480
Årets resultat199 925144 852
Personalkostnader2 581 1042 651 594
Avskrivningar40 68024 388
Övriga nyckeltal
Anställda44
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Solberga Måleri AB

Översikt

Solberga Måleri AB (org.nr 559160-0902) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Lyrestad. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 3 978 000 kr, vilket är 11,6 % mindre än året innan (4 501 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 144 852 kr (3,6 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 4. Nettoomsättningen per anställd var 994 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 506 749 kr och det egna kapitalet 456 527 kr (soliditet 30,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.