Damasci ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 182 087 | 230 109 | 614 129 | 339 119 | 386 596 | 566 859 | 303 389 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 0 | 376 695 | 641 695 | 820 695 | 1 254 339 |
| Summa tillgångar | 182 087 | 230 109 | 614 129 | 715 814 | 1 028 291 | 1 387 554 | 1 557 728 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 131 250 | 85 083 | 229 319 | 326 826 | 88 272 | 7 458 | 96 076 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 517 206 | 867 128 | 589 005 |
| Summa skulder | 131 250 | 85 083 | 261 319 | 326 826 | 605 478 | 874 586 | 685 081 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −49 681 | −75 811 | 207 784 | 36 177 | 33 825 | 90 155 | 359 679 |
| Summa eget kapital | 50 837 | 145 026 | 352 810 | 388 988 | 422 813 | 512 968 | 872 647 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 000 000 | 1 981 000 | 2 647 179 | 4 294 939 | 4 110 659 | 4 064 000 | 7 817 000 |
| Rörelseresultat | −49 507 | −75 799 | 260 505 | 4 170 | 59 563 | 102 611 | 382 085 |
| Resultat före skatt | −49 681 | −75 811 | 228 136 | 36 177 | 59 563 | 102 424 | 380 777 |
| Årets resultat | −49 681 | −75 811 | 207 784 | 36 177 | 33 825 | 90 155 | 359 679 |
| Personalkostnader | 918 657 | 998 443 | 981 533 | 1 473 873 | 1 696 847 | 1 049 462 | 1 989 502 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 4 | 6 | 5 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Damasci AB
Översikt
Damasci AB (org.nr 559159-4162) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Borås. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 817 000 kr, vilket är 92,3 % mer än året innan (4 064 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 359 679 kr (4,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 1 302 833 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 557 728 kr och det egna kapitalet 872 647 kr (soliditet 56,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.