Rasten i Solna ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 202 459 | 2 570 896 |
| Summa anläggningstillgångar | 105 218 246 | 107 567 015 |
| Summa tillgångar | 106 421 000 | 110 138 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 9 793 323 | 15 281 358 |
| Långfristiga skulder | 125 700 | 125 700 |
| Summa skulder | 30 449 000 | 35 577 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 584 501 | −1 411 603 |
| Summa eget kapital | 75 972 000 | 74 561 000 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 5 702 000 | 5 550 000 |
| Rörelseresultat | 431 673 | 962 744 |
| EBITDA | 2 480 658 | 2 769 732 |
| Resultat före skatt | −1 993 579 | −1 770 829 |
| Årets resultat | −1 584 501 | −1 411 603 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 2 048 985 | 1 806 988 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rasten i Solna AB
Översikt
Rasten i Solna AB (org.nr 559159-3370) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 550 000 kr, vilket är 2,7 % mindre än året innan (5 702 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 411 603 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 110 138 000 kr och det egna kapitalet 74 561 000 kr (soliditet 67,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.