Horshaga Industrifastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 240 315 | 365 901 | 719 571 | 139 515 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 931 573 | 6 598 531 | 7 301 175 | 6 955 085 |
| Summa tillgångar | 7 171 888 | 6 964 432 | 8 020 746 | 7 094 600 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 926 614 | 1 724 568 | 1 971 428 | 1 395 859 |
| Långfristiga skulder | 5 124 913 | 5 109 000 | 5 597 000 | 5 415 000 |
| Summa skulder | 7 051 527 | 6 833 568 | 7 670 284 | 6 862 715 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −166 737 | 10 503 | 219 598 | −118 577 |
| Summa eget kapital | 120 361 | 130 864 | 350 462 | 231 885 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 416 000 | 718 000 | 743 000 | 435 000 |
| Rörelseresultat | 54 243 | 335 545 | 597 671 | 40 327 |
| EBITDA | 387 285 | 668 587 | 930 857 | 386 417 |
| Resultat före skatt | −166 737 | 10 503 | 219 598 | −118 577 |
| Årets resultat | −166 737 | 10 503 | 219 598 | −118 577 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 333 042 | 333 042 | 333 186 | 346 090 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Horshaga Industrifastigheter AB
Översikt
Horshaga Industrifastigheter AB (org.nr 559159-3289) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Åseda. Bransch enligt SCB: övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter (SNI 68209).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 435 000 kr, vilket är 41,5 % mindre än året innan (743 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,5 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 118 577 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 7 094 600 kr och det egna kapitalet 231 885 kr (soliditet 3,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.