NS Recycling ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 5 931 973 | 8 709 257 |
| Summa anläggningstillgångar | 423 624 | 128 978 |
| Summa tillgångar | 6 356 000 | 8 838 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 520 005 | 3 914 092 |
| Långfristiga skulder | 1 010 000 | 0 |
| Summa skulder | 2 530 408 | 4 233 857 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 914 | 778 551 |
| Summa eget kapital | 3 825 592 | 4 604 143 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 5 751 000 | 14 629 000 |
| Rörelseresultat | −1 282 331 | 1 686 529 |
| EBITDA | −729 183 | 1 981 175 |
| Resultat före skatt | 7 914 | 977 880 |
| Årets resultat | 7 914 | 778 551 |
| Personalkostnader | 408 826 | 498 733 |
| Avskrivningar | 553 148 | 294 646 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: NS Recycling AB
Översikt
NS Recycling AB (org.nr 559159-2539) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Södertälje.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 629 000 kr, vilket är 154 % mer än året innan (5 751 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 778 551 kr (5,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 14 629 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 838 000 kr och det egna kapitalet 4 604 143 kr (soliditet 52,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.