M Larsson Primär El-Service ABAktiv

559157-3794AktiebolagRegistrerat 2018STOCKHOLM

Finansiell översikt

10 413 933 kr+81,6%
Omsättning 2025/26
+36,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2025/26
05 mn10 mn15 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 500 000 kr.

Historik
2025/26500 000 kr
2022/23100 000 kr
2019/20350 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning5 262 4216 928 2459 100 1675 734 04010 413 933
Årets resultat−84 509150 77430 889−212 313738 857
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 410 8801 763 6212 563 4492 082 8243 930 945
Summa skulder1 281 4371 483 4042 352 3432 034 0313 143 295
Summa eget kapital129 443280 217211 10648 793787 650
Anställda46754
Föreslagen utdelning—100 000——500 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: M Larsson Primär El-Service AB

Översikt

M Larsson Primär El-Service AB (org.nr 559157-3794) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 10 413 933 kr, vilket är 81,6 % mer än året innan (5 734 040 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 36,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 738 857 kr (7,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 2 603 483 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 930 945 kr och det egna kapitalet 787 650 kr (soliditet 20,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 500 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.