Trähusstaden-Parasollen 1 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2021 | 2022 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 647 272 | 1 256 190 |
| Summa anläggningstillgångar | 63 757 459 | 62 598 103 |
| Summa tillgångar | 65 404 731 | 63 854 293 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 054 076 | 1 848 939 |
| Långfristiga skulder | 61 374 140 | 58 098 280 |
| Summa skulder | 63 033 749 | 60 745 876 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 159 785 | 737 435 |
| Summa eget kapital | 2 370 982 | 3 108 417 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 4 350 626 | 4 434 975 |
| Rörelseresultat | 2 027 247 | 1 757 803 |
| EBITDA | 3 186 603 | 2 917 159 |
| Resultat före skatt | 1 264 619 | 930 559 |
| Årets resultat | 1 159 785 | 737 435 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 1 159 356 | 1 159 356 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Trähusstaden-Parasollen 1 AB
Översikt
Trähusstaden-Parasollen 1 AB (org.nr 559156-5568) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 4 434 975 kr, vilket är 1,9 % mer än året innan (4 350 626 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 737 435 kr (16,6 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 63 854 293 kr och det egna kapitalet 3 108 417 kr (soliditet 4,9 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.