Enhanced Solutions Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 149 318 | 1 389 948 | 1 763 568 | 1 475 948 | 1 308 259 | 1 193 773 |
| Summa anläggningstillgångar | 110 000 | 230 000 | 350 000 | 550 000 | 790 000 | 1 030 000 |
| Summa tillgångar | 1 259 318 | 1 619 948 | 2 113 568 | 2 025 948 | 2 098 259 | 2 223 773 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 476 157 | 529 432 | 600 423 | 330 238 | 324 180 | 326 134 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 824 807 | 1 044 824 | 1 316 777 | 1 186 188 | 1 234 477 | 1 240 620 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 259 823 | 392 613 | 473 667 | 318 969 | 330 022 | 319 371 |
| Summa eget kapital | 434 511 | 575 124 | 796 791 | 839 760 | 863 782 | 983 153 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 457 112 | 1 657 666 | 1 931 077 | 1 915 315 | 1 982 089 | 2 215 578 |
| Rörelseresultat | 443 023 | 663 033 | 798 947 | 537 249 | 450 965 | 409 620 |
| Resultat före skatt | 331 450 | 495 658 | 597 860 | 405 237 | 423 811 | 408 268 |
| Årets resultat | 259 823 | 392 613 | 473 667 | 318 969 | 330 022 | 319 371 |
| Personalkostnader | 886 525 | 907 685 | 1 023 832 | 1 129 367 | 1 291 890 | 1 365 135 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 252 000 | 276 000 | 306 000 | 200 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Enhanced Solutions Sweden AB
Översikt
Enhanced Solutions Sweden AB (org.nr 559156-5287) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Linghem. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 215 578 kr, vilket är 11,8 % mer än året innan (1 982 089 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 319 371 kr (14,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 107 789 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 223 773 kr och det egna kapitalet 983 153 kr (soliditet 44,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.