Pumphuset i Sollebrunn ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 193 253 | 186 676 | 218 525 | 259 045 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 524 | 38 183 | 25 242 | 17 244 |
| Summa tillgångar | 205 777 | 224 859 | 243 767 | 276 289 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 10 972 | 10 831 | 10 831 | 11 397 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 18 880 | 24 712 | 27 369 | 35 655 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 25 340 | 13 251 | 16 251 | 24 236 |
| Summa eget kapital | 186 897 | 200 147 | 216 398 | 240 634 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 50 000 | 47 000 | 47 000 | 57 000 |
| Rörelseresultat | 28 288 | 21 570 | 22 074 | 35 948 |
| EBITDA | 38 488 | 35 901 | 35 015 | 43 946 |
| Resultat före skatt | 27 006 | 16 584 | 20 408 | 30 529 |
| Årets resultat | 25 340 | 13 251 | 16 251 | 24 236 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 10 200 | 14 331 | 12 941 | 7 998 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Pumphuset i Sollebrunn AB
Översikt
Pumphuset i Sollebrunn AB (org.nr 559155-6229) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Sollebrunn. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 57 000 kr, vilket är 21,3 % mer än året innan (47 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 24 236 kr (42,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 276 289 kr och det egna kapitalet 240 634 kr (soliditet 87,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.