Qandid Scandinavia ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 116 379 | 110 512 | 94 493 | 69 847 | 74 871 | 65 640 | 49 323 | 47 426 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 116 379 | 110 512 | 94 493 | 69 847 | 74 871 | 65 640 | 49 323 | 47 426 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 54 771 | 40 360 | 25 415 | 12 898 | 16 493 | 13 816 | 6 734 | 8 951 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 61 771 | 47 360 | 25 415 | 12 898 | 16 493 | 13 816 | 6 734 | 8 951 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 608 | 8 544 | 5 926 | −12 129 | 1 429 | −6 553 | −9 235 | −4 114 |
| Summa eget kapital | 54 608 | 63 152 | 69 078 | 56 949 | 58 378 | 51 824 | 42 589 | 38 475 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 225 851 | 187 712 | 94 928 | 56 282 | 59 434 | 23 087 | 14 993 | 23 769 |
| Rörelseresultat | 7 101 | 10 885 | 7 537 | −12 129 | 1 422 | −6 705 | −9 332 | −4 187 |
| Resultat före skatt | 6 808 | 10 885 | 7 537 | −12 129 | 1 429 | −6 553 | −9 235 | −4 114 |
| Årets resultat | 4 608 | 8 544 | 5 926 | −12 129 | 1 429 | −6 553 | −9 235 | −4 114 |
| Personalkostnader | 42 223 | 16 878 | 5 382 | 3 821 | 7 827 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Qandid Scandinavia AB
Översikt
Qandid Scandinavia AB (org.nr 559155-4448) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: detaljhandel via internet eller postorder med informations- och kommunikationsutrustning (SNI 47404).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 23 769 kr, vilket är 58,5 % mer än året innan (14 993 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 27,5 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 4 114 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2019: 2. Nettoomsättningen per anställd var 93 856 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 47 426 kr och det egna kapitalet 38 475 kr (soliditet 81,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.