Strövtåg Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 031 922 | 1 978 891 | 1 978 891 | 16 954 | 16 802 | 16 802 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 10 010 000 | 10 010 000 | 10 010 000 | 10 010 000 | 10 010 000 |
| Summa tillgångar | 4 031 922 | 11 988 891 | 11 988 891 | 10 026 954 | 10 026 802 | 10 026 802 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 9 226 652 | 13 226 652 | 13 246 758 | 13 246 758 | 0 |
| Långfristiga skulder | 4 000 000 | 4 000 000 | 0 | 0 | — | 13 246 758 |
| Summa skulder | 4 000 000 | 13 226 652 | 13 226 652 | 13 246 758 | 13 246 758 | 13 246 758 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 218 078 | −1 269 683 | 0 | −1 982 044 | −152 | 0 |
| Summa eget kapital | 31 922 | −1 237 761 | −1 237 761 | −3 219 804 | −3 219 956 | −3 219 956 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −28 125 | −427 156 | 0 | −1 979 511 | 0 | 0 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 0 |
| Resultat före skatt | −1 218 078 | −1 269 683 | 0 | −1 982 044 | −152 | 0 |
| Årets resultat | −1 218 078 | −1 269 683 | 0 | −1 982 044 | −152 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 981 | 0 | — | — | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Strövtåg Fastighets AB
Översikt
Strövtåg Fastighets AB (org.nr 559155-3564) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Karlstad. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2024 hade företaget ingen nettoomsättning. Företaget har gått med förlust under alla 6 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2024 (−3 219 956 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.