GVT Gränsvärme & Teknik ABAktiv

559155-1725AktiebolagRegistrerat 2018HEDENÄSET

Finansiell översikt

239 000 kr+27,1%
Omsättning 2025/26
+21,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2025/26
0100 tusen200 tusen300 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar36 96766 87292 59943 86857 180157 237105 48460 943
Summa anläggningstillgångar33 70426 762105 706126 11992 620143 00798 050132 825
Summa tillgångar70 67193 634198 305169 987149 800300 244203 534193 768
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder37 41679 660139 998144 34599 607123 695102 57398 532
Långfristiga skulder————————
Summa skulder37 41679 660148 298144 34599 607157 559136 438117 566
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)−16 745−19 28136 034−51 365−28 44992 4924 4119 106
Summa eget kapital33 25513 97450 00725 64250 193142 68567 09676 202
Resultaträkning
Nettoomsättning60 000103 000149 00089 000114 00084 000188 000239 000
Rörelseresultat−16 745−18 65644 334−59 613−28 398130 3715 335−3 367
EBITDA−15 738−11 71453 249−35 0995 101171 98350 29242 358
Resultat före skatt−16 745−19 28136 034−51 365−28 39095 9505 50811 466
Årets resultat−16 745−19 28136 034−51 365−28 44992 4924 4119 106
Personalkostnader————————
Avskrivningar1 0076 9428 91524 51433 49941 61244 95745 725
Övriga nyckeltal
Anställda————————
Föreslagen utdelning————————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: GVT Gränsvärme & Teknik AB

Översikt

GVT Gränsvärme & Teknik AB (org.nr 559155-1725) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Hedenäset. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 239 000 kr, vilket är 27,1 % mer än året innan (188 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 9 106 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 193 768 kr och det egna kapitalet 76 202 kr (soliditet 39,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.