Wahab Group Fastighet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 323 539 | 275 598 | 133 039 | 315 354 | 517 754 | 442 300 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 464 075 | 1 492 032 | 1 485 512 | 1 478 992 | 1 498 084 | 1 700 200 |
| Summa tillgångar | 1 787 614 | 1 767 630 | 1 618 551 | 1 794 346 | 2 015 838 | 2 142 500 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 127 490 | 134 819 | 120 620 | 103 638 | 143 391 | 188 773 |
| Långfristiga skulder | 1 065 763 | 765 763 | 374 357 | 382 839 | 403 138 | 376 322 |
| Summa skulder | 1 353 253 | 1 145 720 | 810 441 | 855 213 | 906 361 | 928 016 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 196 730 | 187 548 | 186 200 | 131 024 | 170 344 | 105 007 |
| Summa eget kapital | 434 361 | 621 910 | 808 110 | 939 133 | 1 109 477 | 1 214 484 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 408 000 | 350 000 | 318 000 | 242 000 | 240 000 | 240 000 |
| Rörelseresultat | 369 095 | 326 219 | 306 489 | 220 486 | 211 549 | 197 690 |
| EBITDA | 369 095 | 330 860 | 313 009 | 227 006 | 222 957 | 213 994 |
| Resultat före skatt | 250 401 | 239 577 | 235 481 | 165 765 | 219 324 | 135 198 |
| Årets resultat | 196 730 | 187 548 | 186 200 | 131 024 | 170 344 | 105 007 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 0 | 4 641 | 6 520 | 6 520 | 11 408 | 16 304 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Wahab Group Fastighet AB
Översikt
Wahab Group Fastighet AB (org.nr 559154-6220) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Sävedalen. Bransch enligt SCB: övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter (SNI 68209).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 240 000 kr, i nivå med året innan. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 105 007 kr (43,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 142 500 kr och det egna kapitalet 1 214 484 kr (soliditet 56,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.