Formea Care ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 229 353 | 2 664 412 | 2 955 471 | 2 456 841 | 2 339 485 |
| Summa anläggningstillgångar | 275 616 | 68 250 | 60 884 | 458 140 | 596 573 |
| Summa tillgångar | 2 504 969 | 2 732 662 | 3 016 355 | 2 914 981 | 2 936 058 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 753 381 | 480 681 | 335 403 | 1 028 793 | 347 232 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 353 381 | 1 380 681 | 1 414 403 | 1 028 793 | 703 080 |
| Aktiekapital | 50 200 | 50 200 | 50 200 | 50 200 | 50 200 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 818 940 | 700 385 | 849 861 | 886 635 | 2 036 135 |
| Summa eget kapital | 1 151 588 | 1 351 981 | 1 601 952 | 1 886 188 | 2 232 978 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 037 000 | 9 451 000 | 8 787 000 | 7 178 000 | 8 794 000 |
| Rörelseresultat | 1 397 221 | 1 095 650 | 849 783 | −348 536 | 1 353 590 |
| EBITDA | 1 404 587 | 1 103 016 | 857 149 | −345 792 | 1 355 196 |
| Resultat före skatt | 1 044 196 | 888 606 | 976 198 | 1 058 524 | 2 248 498 |
| Årets resultat | 818 940 | 700 385 | 849 861 | 886 635 | 2 036 135 |
| Personalkostnader | 6 040 148 | 7 350 683 | 7 185 908 | 6 724 829 | 6 526 861 |
| Avskrivningar | 7 366 | 7 366 | 7 366 | 2 744 | 1 606 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 12 | 13 | 12 | 11 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Formea Care AB
Översikt
Formea Care AB (org.nr 559154-5925) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Köpmanholmen. Bransch enligt SCB: heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem (SNI 87991).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 794 000 kr, vilket är 22,5 % mer än året innan (7 178 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 036 135 kr (23,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10 (året innan: 11). Nettoomsättningen per anställd var 879 400 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 936 058 kr och det egna kapitalet 2 232 978 kr (soliditet 76,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.