Pannita Properties ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 62 146 | 115 772 | 91 310 | 55 339 | 103 230 |
| Summa anläggningstillgångar | 915 261 | 862 839 | 801 119 | 753 647 | 706 176 |
| Summa tillgångar | 977 407 | 978 611 | 892 429 | 808 986 | 809 406 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 27 997 | 206 350 | 207 653 | 195 422 | 206 900 |
| Långfristiga skulder | 853 557 | 610 301 | 542 674 | 509 033 | 475 277 |
| Summa skulder | 894 054 | 829 151 | 750 327 | 704 455 | 682 177 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 407 | 66 107 | −7 358 | −37 571 | 22 698 |
| Summa eget kapital | 83 353 | 149 460 | 142 102 | 104 531 | 127 229 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 358 000 | 314 000 | 301 000 | 220 000 | 265 000 |
| Rörelseresultat | 26 907 | 122 884 | 25 166 | −1 771 | 51 911 |
| EBITDA | 52 057 | 171 105 | 73 387 | 45 700 | 99 382 |
| Resultat före skatt | 3 080 | 83 416 | −7 358 | −37 571 | 22 698 |
| Årets resultat | 2 407 | 66 107 | −7 358 | −37 571 | 22 698 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 25 150 | 48 221 | 48 221 | 47 471 | 47 471 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Pannita Properties AB
Översikt
Pannita Properties AB (org.nr 559154-5651) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Sävsjö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 265 000 kr, vilket är 20,5 % mer än året innan (220 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 22 698 kr (8,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 809 406 kr och det egna kapitalet 127 229 kr (soliditet 15,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.