Fällan 4 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 400 432 | 549 399 | 297 306 | 377 596 | 489 217 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 723 503 | 2 628 998 | 2 534 493 | 2 439 988 | 2 345 483 |
| Summa tillgångar | 3 123 935 | 3 178 397 | 2 831 799 | 2 817 584 | 2 834 700 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 237 747 | 254 530 | 312 114 | 317 965 | 336 875 |
| Långfristiga skulder | 2 841 000 | 2 805 000 | 2 369 000 | 2 333 000 | 2 297 000 |
| Summa skulder | 3 078 747 | 3 059 530 | 2 681 114 | 2 650 965 | 2 633 875 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 19 961 | 73 680 | 31 818 | 15 934 | 34 206 |
| Summa eget kapital | 45 188 | 118 867 | 150 685 | 166 619 | 200 825 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 326 000 | 393 000 | 393 000 | 408 000 | 426 000 |
| Rörelseresultat | 72 949 | 147 603 | 120 025 | 98 184 | 109 601 |
| EBITDA | 167 453 | 242 108 | 214 530 | 192 689 | 204 106 |
| Resultat före skatt | 19 961 | 89 488 | 40 070 | 20 235 | 43 059 |
| Årets resultat | 19 961 | 73 680 | 31 818 | 15 934 | 34 206 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 94 504 | 94 505 | 94 505 | 94 505 | 94 505 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fällan 4 AB
Översikt
Fällan 4 AB (org.nr 559154-4076) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Vännäsby. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 426 000 kr, vilket är 4,4 % mer än året innan (408 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 34 206 kr (8,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 834 700 kr och det egna kapitalet 200 825 kr (soliditet 7,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.