G2 Måleri ABAktiv

559153-4309AktiebolagRegistrerat 2018KUNGENS KURVA

Finansiell översikt

37 646 784 kr+33,0%
Omsättning 2023/24
+33,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2023/24
010 mn20 mn30 mn40 mn2022/232023/24

Nyckeltal

2023/24
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2022/232023/24

Utdelning

från årsredovisningen
2023/24

Föreslagen utdelning 1 600 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
2022/232023/24
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar7 394 78812 840 424
Summa anläggningstillgångar398 677186 940
Summa tillgångar7 793 46513 027 364
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder3 374 5367 561 703
Långfristiga skulder——
Summa skulder3 374 5367 561 703
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)−101 5931 646 731
Summa eget kapital4 418 9295 465 661
Resultaträkning
Nettoomsättning28 301 91737 646 784
Rörelseresultat−499 2552 110 074
EBITDA−267 1192 177 311
Resultat före skatt−100 3662 146 000
Årets resultat−101 5931 646 731
Personalkostnader10 646 69012 854 834
Avskrivningar232 13667 237
Övriga nyckeltal
Anställda2323
Föreslagen utdelning—1 600 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: G2 Måleri AB

Översikt

G2 Måleri AB (org.nr 559153-4309) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Kungens Kurva. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 37 646 784 kr, vilket är 33,0 % mer än året innan (28 301 917 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 1 646 731 kr (4,4 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 23. Nettoomsättningen per anställd var 1 636 817 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 13 027 364 kr och det egna kapitalet 5 465 661 kr (soliditet 42,0 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 1 600 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.