PP Automation ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 014 372 | 951 377 | 827 498 | 701 817 | 882 330 | 1 603 162 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 014 372 | 951 377 | 827 498 | 701 817 | 882 330 | 1 603 162 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 201 836 | 185 271 | 170 127 | 133 628 | 217 956 | 556 618 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 201 836 | 185 271 | 170 127 | 133 628 | 217 956 | 556 618 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 391 110 | 243 570 | 291 265 | 285 818 | 476 185 | 682 170 |
| Summa eget kapital | 812 536 | 766 106 | 657 371 | 568 189 | 664 374 | 1 046 544 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 800 000 | 1 658 000 | 1 768 000 | 1 570 000 | 1 847 000 | 3 582 000 |
| Rörelseresultat | 499 220 | 309 407 | 367 536 | 359 969 | 599 105 | 858 581 |
| Resultat före skatt | 499 085 | 308 956 | 367 143 | 360 354 | 599 995 | 859 148 |
| Årets resultat | 391 110 | 243 570 | 291 265 | 285 818 | 476 185 | 682 170 |
| Personalkostnader | 872 401 | 873 502 | 837 336 | 838 076 | 808 088 | 904 344 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 | 375 000 | 380 000 | 300 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PP Automation AB
Översikt
PP Automation AB (org.nr 559152-2924) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Älvsjö. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 582 000 kr, vilket är 93,9 % mer än året innan (1 847 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 682 170 kr (19,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 582 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 603 162 kr och det egna kapitalet 1 046 544 kr (soliditet 65,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.