TYKARPS MÅLERI ABAktiv

559152-2437AktiebolagRegistrerat 2018HÄSSLEHOLM

Finansiell översikt

1 129 745 kr−41,6%
Omsättning 2025/26
−4,3%
Genomsnittlig årlig förändring 2018/19–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar375 447338 666457 095449 971537 333450 250721 289611 150
Summa anläggningstillgångar—————42 55833 75324 948
Summa tillgångar375 447338 666457 095449 971537 333492 808755 042636 098
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder240 459204 956270 860188 063198 123155 786335 279131 981
Långfristiga skulder————————
Summa skulder240 459204 956285 860223 063233 123190 786397 617219 319
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)84 988−1 27837 52555 67377 302−2 18855 40359 354
Summa eget kapital134 988133 710171 235226 908304 210302 022357 425416 779
Resultaträkning
Nettoomsättning1 533 6731 469 4761 513 0121 142 1241 185 4191 133 7881 933 9091 129 745
Rörelseresultat109 236−1 20863 35990 52797 895−2 36296 869100 431
EBITDA—————−894105 674109 236
Resultat före skatt109 236−1 20848 32370 52797 918−2 18870 27675 492
Årets resultat84 988−1 27837 52555 67377 302−2 18855 40359 354
Personalkostnader977 6871 024 3201 092 929764 333810 911802 5401 354 438760 701
Avskrivningar—————1 4688 8058 805
Övriga nyckeltal
Anställda22222222
Föreslagen utdelning————0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: TYKARPS MÅLERI AB

Översikt

TYKARPS MÅLERI AB (org.nr 559152-2437) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Hässleholm. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 129 745 kr, vilket är 41,6 % mindre än året innan (1 933 909 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 59 354 kr (5,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 564 873 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 636 098 kr och det egna kapitalet 416 779 kr (soliditet 65,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i HÄSSLEHOLM