NC Welding ABAktiv

559152-2064AktiebolagRegistrerat 2018ÖSTERSUND

Finansiell översikt

8 815 000 kr−31,8%
Omsättning 2025/26
+2,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2025/26
05 mn10 mn15 mn20 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn2021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning8 023 00011 294 00018 081 00012 934 0008 815 000
Årets resultat1 659 9012 534 6236 147 0954 360 8211 110 067
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar5 310 7549 045 98915 644 13116 812 99414 908 650
Summa skulder3 433 1365 803 7487 740 3956 028 4374 074 026
Summa eget kapital1 877 6183 242 2417 903 73610 784 55710 834 624
Anställda56655

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: NC Welding AB

Översikt

NC Welding AB (org.nr 559152-2064) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Östersund. Bransch enligt SCB: allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp (SNI 42210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 8 815 000 kr, vilket är 31,8 % mindre än året innan (12 934 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 1 110 067 kr (12,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 763 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 14 908 650 kr och det egna kapitalet 10 834 624 kr (soliditet 72,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.