Väskgossen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 138 902 | 50 905 | 175 662 | 280 248 | 241 594 | 238 014 | 213 429 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 138 902 | 50 905 | 175 662 | 280 248 | 241 594 | 238 014 | 213 429 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 17 795 | 16 782 | 43 456 | 68 737 | 29 285 | 59 312 | 61 382 |
| Långfristiga skulder | 23 487 | 0 | — | — | — | — | 0 |
| Summa skulder | 55 490 | 16 782 | 64 308 | 116 353 | 76 901 | 59 312 | 61 382 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 23 295 | −44 289 | 82 231 | 52 541 | 798 | 14 009 | −26 654 |
| Summa eget kapital | 83 412 | 34 123 | 111 354 | 163 895 | 164 693 | 178 702 | 152 047 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 176 823 | 227 853 | 426 061 | 314 804 | 85 502 | 1 499 | 0 |
| Rörelseresultat | 39 529 | −58 314 | 116 563 | 96 088 | 4 746 | −28 796 | −27 124 |
| Resultat före skatt | 29 642 | −44 289 | 95 116 | 69 080 | 4 582 | 18 076 | −26 654 |
| Årets resultat | 23 295 | −44 289 | 82 231 | 52 541 | 798 | 14 009 | −26 654 |
| Personalkostnader | 32 855 | 214 598 | 165 589 | 131 145 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 1 | — | 1 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Väskgossen AB
Översikt
Väskgossen AB (org.nr 559152-1256) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Johanneshov. Bransch enligt SCB: industridesign och modedesign (SNI 74110).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 26 654 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 213 429 kr och det egna kapitalet 152 047 kr (soliditet 71,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.