D&M Beauty Clinic ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 652 014 | 854 511 | 671 541 | 555 029 | 580 866 | 400 793 |
| Summa anläggningstillgångar | 153 932 | 141 894 | 119 015 | 83 311 | 58 590 | 6 258 |
| Summa tillgångar | 805 946 | 996 405 | 790 556 | 638 340 | 639 456 | 407 051 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 248 979 | 200 712 | 207 594 | 98 975 | 51 470 | 57 021 |
| Långfristiga skulder | 0 | 118 800 | 1 800 | 900 | 33 286 | 23 786 |
| Summa skulder | 400 415 | 507 029 | 301 111 | 148 592 | 138 791 | 80 807 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 37 738 | 83 845 | 69 | 303 | 10 916 | −174 420 |
| Summa eget kapital | 405 531 | 489 376 | 489 445 | 489 748 | 500 665 | 326 244 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 778 575 | 1 078 700 | 843 343 | 698 240 | 676 743 | 760 035 |
| Rörelseresultat | 114 827 | 159 068 | −94 259 | −42 716 | 26 294 | −228 773 |
| EBITDA | 180 798 | 219 880 | −40 092 | −7 012 | 51 015 | −176 441 |
| Resultat före skatt | 48 264 | 106 142 | 1 506 | 1 056 | 14 201 | −174 420 |
| Årets resultat | 37 738 | 83 845 | 69 | 303 | 10 916 | −174 420 |
| Personalkostnader | 578 916 | 506 914 | 330 112 | 214 890 | 178 824 | 479 810 |
| Avskrivningar | 65 971 | 60 812 | 54 167 | 35 704 | 24 721 | 52 332 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: D&M Beauty Clinic AB
Översikt
D&M Beauty Clinic AB (org.nr 559151-8989) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Askim. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 760 035 kr, vilket är 12,3 % mer än året innan (676 743 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 174 420 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 407 051 kr och det egna kapitalet 326 244 kr (soliditet 80,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.