MD Gym & Hälsa ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2022
| 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 444 674 | 596 035 | 636 373 |
| Summa anläggningstillgångar | 120 000 | 80 000 | 40 000 |
| Summa tillgångar | 564 674 | 676 035 | 676 373 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 34 847 | 64 057 | 88 665 |
| Långfristiga skulder | 383 001 | 382 501 | 383 000 |
| Summa skulder | 417 848 | 446 558 | 471 665 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 27 914 | 82 651 | −24 770 |
| Summa eget kapital | 146 826 | 229 477 | 204 708 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 244 000 | 1 234 000 | 1 374 000 |
| Rörelseresultat | 35 760 | 105 423 | −24 790 |
| EBITDA | 75 760 | 145 423 | 15 210 |
| Resultat före skatt | 35 697 | 105 427 | −24 770 |
| Årets resultat | 27 914 | 82 651 | −24 770 |
| Personalkostnader | 527 934 | 526 420 | 708 503 |
| Avskrivningar | 40 000 | 40 000 | 40 000 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MD Gym & Hälsa AB
Översikt
MD Gym & Hälsa AB (org.nr 559151-5134) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Vallentuna. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 1 374 000 kr, vilket är 11,3 % mer än året innan (1 234 000 kr). Från 2020 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,1 % per år. Räkenskapsåret 2022 gav en förlust på 24 770 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 2. Nettoomsättningen per anställd var 687 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 676 373 kr och det egna kapitalet 204 708 kr (soliditet 30,3 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.