TG Investment and Trading ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 572 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2022
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 141 494 | 36 822 | 334 997 | 6 712 735 | 13 757 358 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 57 465 | 0 | 942 144 | 1 663 680 |
| Summa tillgångar | 141 494 | 94 287 | 334 997 | 7 654 879 | 15 421 038 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 67 580 | 146 610 | 217 493 | 2 791 908 | 3 299 211 |
| Långfristiga skulder | 0 | 32 532 | 1 300 | 4 065 757 | 5 136 721 |
| Summa skulder | 74 774 | 179 142 | 233 878 | 7 149 910 | 9 524 843 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 16 720 | −151 575 | 185 975 | 403 850 | 5 391 226 |
| Summa eget kapital | 66 720 | −84 855 | 101 119 | 504 969 | 5 896 195 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 453 000 | 994 000 | 336 000 | 6 406 000 | 19 379 000 |
| Rörelseresultat | 28 784 | −149 855 | 214 461 | −2 033 | 3 230 011 |
| EBITDA | 28 784 | −141 320 | 214 461 | 36 723 | 3 395 189 |
| Resultat före skatt | 21 467 | −151 575 | 195 658 | 509 989 | 5 758 382 |
| Årets resultat | 16 720 | −151 575 | 185 975 | 403 850 | 5 391 226 |
| Personalkostnader | 311 318 | 713 134 | 59 672 | 330 628 | 87 179 |
| Avskrivningar | 0 | 8 535 | 0 | 38 756 | 165 178 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 572 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: TG Investment and Trading AB
Översikt
TG Investment and Trading AB (org.nr 559150-5598) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Knivsta. Bransch enligt SCB: provisionshandel med bränsle, malm, metaller och industrikemikalier (SNI 46120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 19 379 000 kr, vilket är 203 % mer än året innan (6 406 000 kr). Från 2018 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 156 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2022). Årets resultat 2022 var en vinst på 5 391 226 kr (27,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 19 379 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 15 421 038 kr och det egna kapitalet 5 896 195 kr (soliditet 38,2 %). Årsredovisningen för 2022 föreslår en utdelning på 572 000 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.