Rjm fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 825 110 | 1 186 784 | 1 553 208 | 986 707 | 1 102 955 | 1 273 026 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 021 119 | 7 710 664 | 7 400 209 | 7 372 167 | 7 233 260 | 7 057 231 |
| Summa tillgångar | 8 846 229 | 8 897 448 | 8 953 417 | 8 358 874 | 8 336 215 | 8 330 257 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 161 285 | 170 410 | 196 749 | 87 371 | 92 508 | 155 374 |
| Långfristiga skulder | 8 608 000 | 8 608 000 | 8 608 000 | 8 108 000 | 8 108 000 | 8 008 000 |
| Summa skulder | 8 769 285 | 8 778 410 | 8 804 749 | 8 195 371 | 8 200 508 | 8 163 374 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 25 979 | 42 094 | 29 630 | 14 836 | −27 796 | 31 176 |
| Summa eget kapital | 76 944 | 119 038 | 148 668 | 163 503 | 135 707 | 166 883 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 650 000 | 633 000 | 622 000 | 652 000 | 640 000 | 661 000 |
| Rörelseresultat | 146 312 | 162 205 | 149 841 | 194 791 | 150 290 | 206 688 |
| EBITDA | 456 417 | 472 660 | 460 296 | 510 033 | 475 300 | 550 988 |
| Resultat före skatt | 25 979 | 42 094 | 29 630 | 14 836 | −27 796 | 31 176 |
| Årets resultat | 25 979 | 42 094 | 29 630 | 14 836 | −27 796 | 31 176 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 310 105 | 310 455 | 310 455 | 315 242 | 325 010 | 344 300 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rjm fastigheter AB
Översikt
Rjm fastigheter AB (org.nr 559150-3544) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Kungsbacka. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 661 000 kr, vilket är 3,3 % mer än året innan (640 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 31 176 kr (4,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 330 257 kr och det egna kapitalet 166 883 kr (soliditet 2,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.