Knallens Plåtslageri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 205 082 | 2 148 577 | 2 776 994 | 3 951 533 | 3 000 183 | 5 448 490 | 7 173 115 |
| Summa anläggningstillgångar | 390 468 | 708 734 | 1 031 778 | 816 841 | 1 367 011 | 1 113 198 | 409 368 |
| Summa tillgångar | 2 595 550 | 2 857 311 | 3 808 772 | 4 768 374 | 4 367 194 | 6 561 688 | 7 582 483 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 663 784 | 692 700 | 798 823 | 689 144 | 454 865 | 1 008 695 | 890 955 |
| Långfristiga skulder | 367 506 | 316 218 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 301 696 | 1 583 435 | 1 509 650 | 1 051 696 | 466 621 | 1 015 914 | 890 955 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 714 289 | 355 023 | 1 117 246 | 1 917 556 | 1 033 895 | 2 505 201 | 2 145 754 |
| Summa eget kapital | 1 293 854 | 1 273 876 | 2 299 122 | 3 716 678 | 3 900 573 | 5 545 774 | 6 691 528 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 4 948 000 | 5 026 000 | 6 341 282 | 6 481 619 | 4 979 755 | 9 002 656 | 8 477 328 |
| Rörelseresultat | 1 164 479 | 612 047 | 1 428 121 | 2 337 113 | 914 540 | 3 080 045 | 2 216 078 |
| EBITDA | 1 265 317 | 727 601 | 1 545 077 | 2 459 517 | 1 024 270 | 3 153 591 | 2 274 908 |
| Resultat före skatt | 910 077 | 453 775 | 1 454 974 | 2 337 200 | 1 306 519 | 3 155 781 | 2 610 801 |
| Årets resultat | 714 289 | 355 023 | 1 117 246 | 1 917 556 | 1 033 895 | 2 505 201 | 2 145 754 |
| Personalkostnader | 1 445 731 | 2 027 109 | 2 345 558 | 1 445 066 | 1 700 463 | 2 571 857 | 2 972 069 |
| Avskrivningar | 100 838 | 115 554 | 116 956 | 122 404 | 109 730 | 73 546 | 58 830 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Knallens Plåtslageri AB
Översikt
Knallens Plåtslageri AB (org.nr 559150-3015) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Borås. Bransch enligt SCB: takarbeten av plåt (SNI 43411).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 477 328 kr, vilket är 5,8 % mindre än året innan (9 002 656 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 145 754 kr (25,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 2 119 332 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 582 483 kr och det egna kapitalet 6 691 528 kr (soliditet 88,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.