A-G Academy ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 289 516 | 226 864 | 284 251 | 333 511 | 78 158 | 150 208 |
| Summa anläggningstillgångar | 52 039 | 75 399 | 73 719 | 72 039 | 60 500 | 60 500 |
| Summa tillgångar | 341 555 | 302 263 | 357 970 | 405 550 | 138 658 | 210 708 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 127 401 | 107 967 | 217 049 | 155 718 | 7 897 | 19 096 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 127 401 | 107 967 | 217 049 | 155 718 | 7 897 | 19 096 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 10 058 | −19 859 | 46 625 | 108 911 | −19 071 | 60 851 |
| Summa eget kapital | 214 154 | 194 296 | 140 921 | 249 832 | 130 761 | 191 612 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 338 000 | 1 968 000 | 2 112 842 | 2 005 236 | 252 650 | 0 |
| Rörelseresultat | −35 473 | −30 615 | 58 769 | 143 646 | −14 938 | 72 131 |
| EBITDA | −21 793 | −16 936 | 72 449 | 157 326 | −2 399 | 72 131 |
| Resultat före skatt | 14 249 | −19 859 | 58 704 | 140 043 | −16 508 | 72 570 |
| Årets resultat | 10 058 | −19 859 | 46 625 | 108 911 | −19 071 | 60 851 |
| Personalkostnader | 590 002 | 673 851 | 1 034 190 | 999 887 | 98 341 | 0 |
| Avskrivningar | 13 680 | 13 679 | 13 680 | 13 680 | 12 539 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 100 000 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: A-G Academy AB
Översikt
A-G Academy AB (org.nr 559150-2595) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Österhaninge. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 60 851 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 002 618 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 210 708 kr och det egna kapitalet 191 612 kr (soliditet 90,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.