No Leftovers ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 216 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 60 058 | 583 618 | 1 615 784 | 1 301 336 | 1 727 250 | 1 973 793 | 2 864 543 | 2 532 425 |
| Summa anläggningstillgångar | 85 910 | 76 407 | 59 350 | 183 621 | 108 005 | 87 856 | 351 739 | 1 281 047 |
| Summa tillgångar | 145 968 | 660 025 | 1 675 134 | 1 484 957 | 1 835 255 | 2 061 649 | 3 216 282 | 3 813 472 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 263 230 | 499 499 | 578 766 | 639 663 | 385 974 | 297 191 | 578 998 | 1 024 261 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 263 230 | 544 336 | 578 766 | 639 663 | 385 974 | 297 191 | 578 998 | 1 024 261 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −167 262 | 232 951 | 1 045 679 | 22 926 | 983 987 | 531 177 | 1 258 453 | 1 351 927 |
| Summa eget kapital | −117 262 | 115 689 | 1 096 368 | 845 294 | 1 449 281 | 1 764 458 | 2 637 284 | 2 789 211 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 152 000 | 1 598 000 | 3 891 000 | 5 359 000 | 5 224 000 | 5 162 000 | 7 773 000 | 9 317 000 |
| Rörelseresultat | −153 559 | 303 103 | 1 289 394 | 40 811 | 1 244 743 | 670 101 | 1 573 340 | 1 677 942 |
| EBITDA | −148 786 | 319 506 | 1 306 451 | 59 693 | 1 264 298 | 690 250 | 1 593 245 | 1 726 898 |
| Resultat före skatt | −167 262 | 257 496 | 1 333 725 | 40 636 | 1 241 627 | 670 566 | 1 587 171 | 1 708 131 |
| Årets resultat | −167 262 | 232 951 | 1 045 679 | 22 926 | 983 987 | 531 177 | 1 258 453 | 1 351 927 |
| Personalkostnader | 23 761 | 611 543 | 1 320 038 | 3 044 982 | 1 891 342 | 2 302 302 | 2 734 686 | 3 476 432 |
| Avskrivningar | 4 773 | 16 403 | 17 057 | 18 882 | 19 555 | 20 149 | 19 905 | 48 956 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 3 | 6 | 7 | 5 | 5 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 274 000 | — | 216 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: No Leftovers AB
Översikt
No Leftovers AB (org.nr 559149-7507) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Jönköping. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 317 000 kr, vilket är 19,9 % mer än året innan (7 773 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 80,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 351 927 kr (14,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 331 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 813 472 kr och det egna kapitalet 2 789 211 kr (soliditet 73,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.