Hotak's Fastighetsförvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 27 276 | 52 250 | 5 249 | 24 821 | 56 902 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 772 054 | 1 742 072 | 1 712 090 | 1 682 108 | 1 652 126 |
| Summa tillgångar | 1 799 330 | 1 794 322 | 1 717 339 | 1 706 929 | 1 709 028 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 174 127 | 222 647 | 267 087 | 73 093 | 69 700 |
| Långfristiga skulder | 1 921 962 | 1 520 139 | 1 411 864 | 1 366 890 | 1 378 565 |
| Summa skulder | 2 096 089 | 1 742 786 | 1 678 951 | 1 439 983 | 1 448 265 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −176 629 | −281 705 | −13 148 | 228 558 | 193 817 |
| Summa eget kapital | −296 759 | 51 536 | 38 388 | 266 946 | 260 763 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 463 000 | 432 000 | 473 000 | −1 | 0 |
| Rörelseresultat | −130 794 | −225 137 | 78 290 | 317 296 | 257 887 |
| EBITDA | −100 812 | −195 155 | 108 272 | 347 278 | 287 869 |
| Resultat före skatt | −176 629 | −281 705 | −13 148 | 228 558 | 193 817 |
| Årets resultat | −176 629 | −281 705 | −13 148 | 228 558 | 193 817 |
| Personalkostnader | 409 965 | 412 130 | 174 130 | 0 | — |
| Avskrivningar | 29 982 | 29 982 | 29 982 | 29 982 | 29 982 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 200 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hotak's Fastighetsförvaltning AB
Översikt
Hotak's Fastighetsförvaltning AB (org.nr 559149-6244) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Timrå. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 193 817 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 473 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 709 028 kr och det egna kapitalet 260 763 kr (soliditet 15,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.