Elin Larsson Veterinärpraktik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 362 143 | 514 829 | 479 546 | 426 211 | 414 462 | 376 524 | 589 846 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 81 161 | 81 848 | 60 432 | 204 221 | 167 430 |
| Summa tillgångar | 362 143 | 514 829 | 560 707 | 508 059 | 474 894 | 580 745 | 757 276 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 200 669 | 219 108 | 186 440 | 229 028 | 209 978 | 205 277 | 253 173 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 166 032 | 141 142 |
| Summa skulder | 200 669 | 259 108 | 226 440 | 229 028 | 209 978 | 371 309 | 394 315 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 45 286 | 94 247 | 78 546 | 94 764 | 85 885 | 44 520 | 153 525 |
| Summa eget kapital | 161 474 | 255 721 | 334 267 | 279 031 | 264 916 | 209 436 | 362 961 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 046 000 | 1 111 000 | 1 166 000 | 1 190 000 | 1 140 000 | 1 092 000 | 1 207 000 |
| Rörelseresultat | 67 882 | 160 204 | 99 282 | 76 114 | 108 627 | 57 973 | 205 690 |
| EBITDA | — | — | 105 079 | 95 546 | 130 043 | 80 933 | 242 481 |
| Resultat före skatt | 67 788 | 120 111 | 99 043 | 115 913 | 108 217 | 56 428 | 194 978 |
| Årets resultat | 45 286 | 94 247 | 78 546 | 94 764 | 85 885 | 44 520 | 153 525 |
| Personalkostnader | 607 812 | 564 702 | 618 595 | 670 265 | 655 144 | 661 003 | 599 951 |
| Avskrivningar | — | — | 5 797 | 19 432 | 21 416 | 22 960 | 36 791 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 150 000 | 100 000 | 100 000 | — | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Elin Larsson Veterinärpraktik AB
Översikt
Elin Larsson Veterinärpraktik AB (org.nr 559149-3597) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Västra Tunhem. Bransch enligt SCB: veterinärverksamhet (SNI 75000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 207 000 kr, vilket är 10,5 % mer än året innan (1 092 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 153 525 kr (12,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 207 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 757 276 kr och det egna kapitalet 362 961 kr (soliditet 47,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.