LOC Import & Trading ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 800 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 383 445 | 1 555 162 | 2 168 860 | 3 046 308 | 2 931 359 | 2 250 490 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 383 445 | 1 555 162 | 2 168 860 | 3 046 308 | 2 931 359 | 2 250 490 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 467 013 | 462 045 | 865 674 | 985 008 | 783 211 | 281 872 |
| Långfristiga skulder | 107 408 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 574 421 | 462 045 | 865 674 | 985 008 | 783 211 | 281 872 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 561 405 | 694 093 | 810 069 | 1 156 777 | 1 086 848 | 820 470 |
| Summa eget kapital | 809 024 | 1 093 117 | 1 303 186 | 2 061 300 | 2 148 148 | 1 968 618 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 5 616 012 | 6 683 011 | 7 864 224 | 11 506 844 | 11 226 972 | 9 707 826 |
| Rörelseresultat | 730 725 | 906 062 | 1 039 582 | 1 469 501 | 1 382 974 | 1 062 507 |
| Resultat före skatt | 716 897 | 883 851 | 1 020 353 | 1 458 286 | 1 369 554 | 1 034 368 |
| Årets resultat | 561 405 | 694 093 | 810 069 | 1 156 777 | 1 086 848 | 820 470 |
| Personalkostnader | 392 313 | 534 438 | 663 319 | 490 159 | 481 545 | 479 267 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 4 | 4 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 600 000 | 600 000 | — | 1 000 000 | 800 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: LOC Import & Trading AB
Översikt
LOC Import & Trading AB (org.nr 559148-4018) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Nol. Bransch enligt SCB: partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 707 826 kr, vilket är 13,5 % mindre än året innan (11 226 972 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 820 470 kr (8,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 4 853 913 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 250 490 kr och det egna kapitalet 1 968 618 kr (soliditet 87,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 800 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.