Active Riv & Bygg i Stockholm ABAktiv

559148-3614AktiebolagRegistrerat 2018BANDHAGEN

Finansiell översikt

11 783 000 kr+13,4%
Omsättning 2025/26
−9,2%
Genomsnittlig årlig förändring 2019/20–2025/26
010 mn20 mn30 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar3 436 3612 619 161908 6091 082 813905 8191 562 4782 478 053
Summa anläggningstillgångar———————
Summa tillgångar3 436 3612 619 161908 6091 082 813905 8191 562 4782 478 053
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder3 268 8012 419 106691 935851 600670 7221 280 1292 093 192
Långfristiga skulder———————
Summa skulder3 268 8012 419 106691 935851 600670 7221 280 1292 093 192
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)−205 42932 49516 61814 5403 88447 252102 512
Summa eget kapital167 560200 055216 674231 213235 097282 349384 861
Resultaträkning
Nettoomsättning20 979 00028 737 0005 815 0004 007 0005 160 00010 390 00011 783 000
Rörelseresultat−164 419101 47271 43857 62528 06878 652145 044
Resultat före skatt−205 42932 49518 56225 0135 16161 731130 688
Årets resultat−205 42932 49516 61814 5403 88447 252102 512
Personalkostnader7 505 3596 041 9274 034 6633 453 6394 728 73210 082 92111 144 829
Avskrivningar———————
Övriga nyckeltal
Anställda15147671515
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Active Riv & Bygg i Stockholm AB

Översikt

Active Riv & Bygg i Stockholm AB (org.nr 559148-3614) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Bandhagen. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 11 783 000 kr, vilket är 13,4 % mer än året innan (10 390 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 102 512 kr (0,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 15. Nettoomsättningen per anställd var 785 533 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 478 053 kr och det egna kapitalet 384 861 kr (soliditet 15,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.