Dila ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 689 000 | 5 663 000 | 6 106 000 | 6 360 000 | 6 941 000 |
| Årets resultat | 416 466 | 509 435 | 256 234 | 517 788 | 377 003 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 918 227 | 1 648 140 | 1 952 939 | 2 260 725 | 2 171 410 |
| Summa skulder | 859 369 | 679 846 | 728 411 | 518 409 | 592 091 |
| Summa eget kapital | 1 058 858 | 968 294 | 1 224 528 | 1 742 316 | 1 579 319 |
| Anställda | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | 600 000 | — | — | 540 000 | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dila AB
Översikt
Dila AB (org.nr 559148-2814) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Storvreta. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 941 000 kr, vilket är 9,1 % mer än året innan (6 360 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 377 003 kr (5,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7. Nettoomsättningen per anställd var 991 571 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 171 410 kr och det egna kapitalet 1 579 319 kr (soliditet 72,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.