Roger Wallman Bygg & Gräv ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 125 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 5 000 205 | 2 818 210 | 1 780 664 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 224 490 | 907 228 | 1 074 395 |
| Summa tillgångar | 6 224 695 | 3 725 438 | 2 855 059 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 794 995 | 1 030 397 | 158 052 |
| Långfristiga skulder | 490 986 | 0 | 167 436 |
| Summa skulder | 2 746 981 | 1 328 088 | 430 488 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 849 600 | −880 364 | 27 221 |
| Summa eget kapital | 3 477 714 | 2 397 350 | 2 424 571 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 8 845 387 | 8 803 783 | 2 388 962 |
| Rörelseresultat | 261 179 | −1 012 214 | −154 621 |
| EBITDA | 524 038 | −848 905 | 38 434 |
| Resultat före skatt | 1 077 734 | −880 364 | 27 221 |
| Årets resultat | 849 600 | −880 364 | 27 221 |
| Personalkostnader | 3 754 610 | 5 409 734 | 1 019 601 |
| Avskrivningar | 262 859 | 163 309 | 193 055 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 5 | 7 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 125 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Roger Wallman Bygg & Gräv AB
Översikt
Roger Wallman Bygg & Gräv AB (org.nr 559148-1972) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Funäsdalen. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 2 388 962 kr, vilket är 72,9 % mindre än året innan (8 803 783 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 48,0 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 27 221 kr (1,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 3 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 796 321 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 855 059 kr och det egna kapitalet 2 424 571 kr (soliditet 84,9 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 125 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.