Brillánche ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 45 471 | 150 720 | 182 694 | 130 418 | 168 576 | 136 136 | 131 343 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 45 471 | 150 720 | 182 694 | 130 418 | 168 576 | 136 136 | 131 343 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 15 373 | 100 464 | 128 236 | 81 414 | 103 386 | 86 079 | 81 258 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 15 373 | 100 464 | 128 236 | 81 414 | 103 386 | 86 079 | 81 258 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −39 902 | −106 842 | −88 798 | −75 454 | −91 814 | −50 433 | −41 772 |
| Summa eget kapital | 30 098 | 50 256 | 54 458 | 49 004 | 65 190 | 50 057 | 50 085 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 | 1 | 70 549 | 118 927 | 92 963 | 52 362 | 37 200 |
| Rörelseresultat | −39 901 | −106 841 | −88 798 | −75 453 | −91 868 | −51 164 | −42 538 |
| Resultat före skatt | −39 902 | −106 842 | −88 798 | −75 454 | −91 814 | −50 433 | −41 772 |
| Årets resultat | −39 902 | −106 842 | −88 798 | −75 454 | −91 814 | −50 433 | −41 772 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | 35 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Brillánche AB
Översikt
Brillánche AB (org.nr 559147-6543) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Uppsala.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 37 200 kr, vilket är 29,0 % mindre än året innan (52 362 kr). Från 2018 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 478 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 41 772 kr. Företaget har gått med förlust under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 131 343 kr och det egna kapitalet 50 085 kr (soliditet 38,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.