GMTCM ABAktiv

559147-6022AktiebolagRegistrerat 2018KARLSTAD

Finansiell översikt

2 661 000 kr−46,9%
Omsättning 2023
+33,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2023
02 mn4 mn6 mn201820192020202120222023

Nyckeltal

2023
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn201820192020202120222023
Sammanställning av årsredovisningar2018–2023
201820192020202120222023
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar411 1061 056 5641 240 7773 658 4876 952 4704 301 475
Summa anläggningstillgångar0549 9891 325 031540 8721 577 38611 554 717
Summa tillgångar411 1061 606 5532 565 8084 199 3598 529 85615 856 192
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder103 2161 299 6531 540 8941 542 5405 707 72412 437 247
Långfristiga skulder——————
Summa skulder103 2161 299 6531 540 8941 542 5405 707 72412 437 247
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)257 89049 010718 0141 799 4051 017 195565 052
Summa eget kapital307 890306 9001 024 9142 656 8192 822 1323 418 945
Resultaträkning
Nettoomsättning631 0002 231 0003 372 0003 600 0005 009 0002 661 000
Rörelseresultat331 18673 253950 7872 292 7501 333 857752 002
EBITDA331 186210 7501 282 0452 479 2961 777 8821 408 708
Resultat före skatt331 15964 051915 0172 268 5131 286 501713 482
Årets resultat257 89049 010718 0141 799 4051 017 195565 052
Personalkostnader30 2511 142 328901 258695 483453 443275 298
Avskrivningar0137 497331 258186 546444 025656 706
Övriga nyckeltal
Anställda111111
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: GMTCM AB

Översikt

GMTCM AB (org.nr 559147-6022) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Karlstad. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 2 661 000 kr, vilket är 46,9 % mindre än året innan (5 009 000 kr). Från 2018 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 33,4 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 565 052 kr (21,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 661 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 15 856 192 kr och det egna kapitalet 3 418 945 kr (soliditet 21,6 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag