Infra Action Sth ABAktiv

559147-5719AktiebolagRegistrerat 2018SUNDBYBERG

Finansiell översikt

32 680 000 kr+7,3%
Omsättning 2025
+22,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
010 mn20 mn30 mn40 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning14 369 00019 395 00025 782 00030 469 00032 680 000
Årets resultat701 547950 0482 043 40724 593822 774
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar5 032 7285 645 7108 193 5708 098 7728 985 009
Summa skulder4 238 7833 901 7175 206 1705 086 7795 150 242
Summa eget kapital793 9451 743 9932 987 4003 011 9933 834 767
Anställda1012131717

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Infra Action Sth AB

Översikt

Infra Action Sth AB (org.nr 559147-5719) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Sundbyberg. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 32 680 000 kr, vilket är 7,3 % mer än året innan (30 469 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 822 774 kr (2,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 17. Nettoomsättningen per anställd var 1 922 353 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 985 009 kr och det egna kapitalet 3 834 767 kr (soliditet 42,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.