Green S Lärkträdet 6 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 810 085 | 199 230 |
| Summa anläggningstillgångar | 31 983 945 | 31 308 543 |
| Summa tillgångar | 32 794 030 | 31 507 773 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 23 184 389 | 21 382 179 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 23 232 219 | 21 528 378 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −255 942 | 417 584 |
| Summa eget kapital | 9 561 811 | 9 979 395 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 790 000 | 1 828 000 |
| Rörelseresultat | 71 033 | −637 481 |
| EBITDA | 1 146 103 | 537 154 |
| Resultat före skatt | −117 026 | 515 953 |
| Årets resultat | −255 942 | 417 584 |
| Personalkostnader | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 1 075 070 | 1 174 635 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Green S Lärkträdet 6 AB
Översikt
Green S Lärkträdet 6 AB (org.nr 559147-5628) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 828 000 kr, vilket är 34,5 % mindre än året innan (2 790 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 417 584 kr (22,8 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 31 507 773 kr och det egna kapitalet 9 979 395 kr (soliditet 31,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.