Klipperiet Bromma ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 136 695 | 162 607 | 270 661 | 355 058 | 645 010 |
| Summa anläggningstillgångar | 307 957 | 283 357 | 258 757 | 209 557 | 160 357 |
| Summa tillgångar | 444 652 | 445 964 | 529 418 | 564 615 | 805 367 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 35 868 | 37 242 | 73 370 | 68 140 | 58 062 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 35 868 | 37 242 | 73 370 | 68 140 | 58 062 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 82 272 | −62 | 47 325 | 40 428 | 250 830 |
| Summa eget kapital | 408 784 | 408 722 | 456 048 | 496 475 | 747 305 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 672 316 | 808 756 | 834 867 | 811 257 | 876 145 |
| Rörelseresultat | 104 076 | −314 | 58 526 | 55 173 | 321 654 |
| EBITDA | 104 076 | 24 286 | 83 126 | 104 373 | 370 854 |
| Resultat före skatt | 103 856 | −62 | 59 549 | 55 796 | 321 609 |
| Årets resultat | 82 272 | −62 | 47 325 | 40 428 | 250 830 |
| Personalkostnader | 92 174 | 345 731 | 548 750 | 540 799 | 310 594 |
| Avskrivningar | 0 | 24 600 | 24 600 | 49 200 | 49 200 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 3 | 2 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Klipperiet Bromma AB
Översikt
Klipperiet Bromma AB (org.nr 559146-7716) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 876 145 kr, vilket är 8,0 % mer än året innan (811 257 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 250 830 kr (28,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 405 629 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 805 367 kr och det egna kapitalet 747 305 kr (soliditet 92,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.