Stallmästarn's Kök och Bar ABAktiv

559146-2212AktiebolagRegistrerat 2018HALMSTAD

Finansiell översikt

5 122 903 kr+5,0%
Omsättning 2025
+32,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
02 mn4 mn6 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn20212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2023

Föreslagen utdelning 500 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar832 6001 409 5271 592 788996 8351 308 311
Summa anläggningstillgångar711 935405 95399 971248 492311 272
Summa tillgångar1 544 5351 815 4801 692 7591 245 3271 619 583
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder526 711828 725419 007546 216599 429
Långfristiga skulder440 00000—2 950
Summa skulder966 711828 725573 978590 966647 129
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)−20 268408 930132 02735 579318 093
Summa eget kapital577 824986 7551 118 781654 361972 454
Resultaträkning
Nettoomsättning1 677 0003 813 0003 760 0004 878 8235 122 903
Rörelseresultat20 021531 559326 839−60 065400 230
EBITDA326 003837 541632 82167 515457 450
Resultat före skatt−20 268496 004167 10446 396400 497
Årets resultat−20 268408 930132 02735 579318 093
Personalkostnader637 7491 230 1231 232 2171 994 4421 715 852
Avskrivningar305 982305 982305 982127 58057 220
Övriga nyckeltal
Anställda36566
Föreslagen utdelning——500 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Stallmästarn's Kök och Bar AB

Översikt

Stallmästarn's Kök och Bar AB (org.nr 559146-2212) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Halmstad. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 122 903 kr, vilket är 5,0 % mer än året innan (4 878 823 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 32,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 318 093 kr (6,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 853 817 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 619 583 kr och det egna kapitalet 972 454 kr (soliditet 60,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 8 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.