M&Z kakel Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 791 092 | 420 266 | 195 561 | 745 447 | 1 333 212 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 199 247 | 153 267 | 118 782 | 317 480 |
| Summa tillgångar | 50 000 | 50 000 | 791 092 | 619 513 | 348 828 | 864 229 | 1 650 692 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 439 492 | 281 452 | 295 578 | 414 097 | 694 870 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 0 | 439 492 | 281 452 | 295 578 | 541 163 | 821 936 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 0 | 301 600 | −13 539 | −284 811 | 269 816 | 505 690 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 50 000 | 351 600 | 338 061 | 53 250 | 323 066 | 828 756 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 1 028 902 | 1 357 150 | 964 038 | 1 539 518 | 1 583 525 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 385 179 | −3 793 | −282 741 | 483 584 | 657 356 |
| EBITDA | — | — | — | 26 860 | −236 761 | 518 069 | 714 831 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 383 761 | −13 539 | −284 811 | 348 341 | 649 080 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 301 600 | −13 539 | −284 811 | 269 816 | 505 690 |
| Personalkostnader | — | — | 185 040 | 649 737 | 457 871 | 314 574 | 283 188 |
| Avskrivningar | — | — | — | 30 653 | 45 980 | 34 485 | 57 475 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | 1 | 1 | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: M&Z kakel Bygg AB
Översikt
M&Z kakel Bygg AB (org.nr 559145-8087) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Lerum. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 583 525 kr, vilket är 2,9 % mer än året innan (1 539 518 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 505 690 kr (31,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 583 525 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 650 692 kr och det egna kapitalet 828 756 kr (soliditet 50,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.