Advago ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 30 157 | 145 933 | 378 085 | 3 833 339 | 1 927 937 | 4 271 943 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 11 044 | 0 | 94 122 | 29 415 | 14 715 |
| Summa tillgångar | 30 157 | 156 977 | 378 085 | 3 927 461 | 1 957 352 | 4 286 658 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 3 521 | 62 612 | 290 788 | 1 415 861 | 1 330 532 | 2 033 439 |
| Långfristiga skulder | 0 | 52 332 | 29 477 | — | — | — |
| Summa skulder | 3 521 | 114 944 | 320 265 | 1 415 861 | 1 330 532 | 2 033 439 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 66 700 | 66 700 | 66 700 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −23 364 | 15 397 | 15 787 | 1 394 561 | −1 884 780 | 1 626 399 |
| Summa eget kapital | 26 636 | 42 033 | 57 820 | 2 511 600 | 626 820 | 2 253 219 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 338 000 | 195 000 | 1 601 000 | 9 784 000 | 7 496 000 | 9 190 000 |
| Rörelseresultat | −23 251 | 16 230 | 30 822 | 1 779 633 | −1 838 214 | 16 575 |
| EBITDA | −23 251 | 16 417 | 30 822 | 1 794 340 | −1 823 507 | 31 275 |
| Resultat före skatt | −23 364 | 15 397 | 23 809 | 1 775 710 | −1 884 780 | 1 626 399 |
| Årets resultat | −23 364 | 15 397 | 15 787 | 1 394 561 | −1 884 780 | 1 626 399 |
| Personalkostnader | 0 | 78 852 | 850 483 | 2 612 181 | 4 196 466 | 6 176 347 |
| Avskrivningar | 0 | 187 | 0 | 14 707 | 14 707 | 14 700 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 1 | 3 | 6 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Advago AB
Översikt
Advago AB (org.nr 559145-3591) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Köping. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 190 000 kr, vilket är 22,6 % mer än året innan (7 496 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 93,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 626 399 kr (17,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 312 857 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 286 658 kr och det egna kapitalet 2 253 219 kr (soliditet 52,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.