Rappsys ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 645 334 | 2 223 222 | 1 901 361 | 2 694 208 | 3 758 306 |
| Summa anläggningstillgångar | 42 837 | 162 979 | 304 443 | 225 215 | 468 531 |
| Summa tillgångar | 1 688 171 | 2 386 201 | 2 205 805 | 2 919 423 | 4 226 838 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 648 096 | 790 675 | 631 368 | 850 422 | 1 293 932 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 769 096 | 1 160 356 | 964 368 | 1 183 422 | 1 536 232 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 295 348 | 506 769 | 215 592 | 794 564 | 1 254 605 |
| Summa eget kapital | 919 075 | 1 225 845 | 1 241 437 | 1 736 001 | 2 690 606 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 038 000 | 2 358 000 | 2 156 000 | 2 562 000 | 3 710 000 |
| Rörelseresultat | 402 391 | 885 485 | 203 484 | 970 887 | 1 478 793 |
| EBITDA | 410 728 | 902 931 | 286 980 | 1 050 115 | 1 638 657 |
| Resultat före skatt | 372 091 | 638 586 | 269 252 | 999 797 | 1 580 783 |
| Årets resultat | 295 348 | 506 769 | 215 592 | 794 564 | 1 254 605 |
| Personalkostnader | 872 626 | 686 247 | 842 341 | 883 336 | 1 286 634 |
| Avskrivningar | 8 337 | 17 446 | 83 496 | 79 228 | 159 864 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 300 000 | 300 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Rappsys AB
Översikt
Rappsys AB (org.nr 559144-9052) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Tyresö. Bransch enligt SCB: produktion av film, video och tv-program (SNI 59110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 710 000 kr, vilket är 44,8 % mer än året innan (2 562 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 254 605 kr (33,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 927 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 226 838 kr och det egna kapitalet 2 690 606 kr (soliditet 63,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.