Ljung & Heiman Holding ABAktiv

559144-5142AktiebolagRegistrerat 2018STENKULLEN

Finansiell översikt

Det finns inga uppgifter för den här posten.

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
025 mn50 mn75 mn20242025

Utdelning

föreslagen
2025

Föreslagen utdelning 8 000 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar29 425 45831 653 228
Summa anläggningstillgångar35 916 70239 801 702
Summa tillgångar65 342 16071 454 930
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder723 50242 760
Långfristiga skulder6 100 0000
Summa skulder6 823 50242 760
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)27 549 63021 893 512
Summa eget kapital58 518 65871 412 170
Resultaträkning
Nettoomsättning——
Rörelseresultat−26 560−54 571
Resultat före skatt27 549 63021 893 512
Årets resultat27 549 63021 893 512
Personalkostnader——
Avskrivningar——
Övriga nyckeltal
Anställda——
Föreslagen utdelning—8 000 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Ljung & Heiman Holding AB

Översikt

Ljung & Heiman Holding AB (org.nr 559144-5142) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stenkullen. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i finansiella koncerner (SNI 64211).

Ekonomi

Årets resultat 2025 var en vinst på 21 893 512 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 71 454 930 kr och det egna kapitalet 71 412 170 kr (soliditet 99,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 8 000 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag