Eldfast Svenska ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2022
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 434 789 | 512 798 | 1 815 912 | 4 173 426 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 386 612 | 815 902 | 2 307 942 |
| Summa tillgångar | 434 789 | 899 410 | 2 631 814 | 6 481 368 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 33 040 | 243 419 | 1 051 836 | 4 227 993 |
| Långfristiga skulder | 214 312 | 534 981 | 245 414 | 870 772 |
| Summa skulder | 247 352 | 778 400 | 1 297 250 | 5 098 765 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 86 130 | −66 427 | 505 297 | 48 039 |
| Summa eget kapital | 187 437 | 121 010 | 1 334 564 | 1 382 603 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 209 355 | 2 847 906 | 4 365 000 | 13 487 000 |
| Rörelseresultat | 109 640 | −55 256 | 533 097 | 72 329 |
| EBITDA | 109 640 | −12 302 | 745 464 | 402 463 |
| Resultat före skatt | 109 640 | −66 427 | 505 297 | 48 039 |
| Årets resultat | 86 130 | −66 427 | 505 297 | 48 039 |
| Personalkostnader | 0 | 1 208 229 | 2 858 195 | 7 276 314 |
| Avskrivningar | 0 | 42 954 | 212 367 | 330 134 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 2 | 3 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Eldfast Svenska AB
Översikt
Eldfast Svenska AB (org.nr 559144-3527) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 13 487 000 kr, vilket är 209 % mer än året innan (4 365 000 kr). Från 2019 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 123 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2022). Årets resultat 2022 var en vinst på 48 039 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 8 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 685 875 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 6 481 368 kr och det egna kapitalet 1 382 603 kr (soliditet 21,3 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.